Nowe szczepionki przeciw Covid-19

Mężczyzna robiący zastrzyk.

Od 16 września w punktach szczepień prowadzonych przez CM UNIMED  w Galerii Bronowice i Galerii Bonarka dostępne będą dwie nowe szczepionki ukierunkowane na zwalczanie podwariantu Omikron BA.1. Szczepionki są adaptowanymi wersjami wyjściowych szczepionek Comirnaty (Pfizer/BioNTech) i Spikevax (Moderna). Zostały uzupełnione o mRNA dla podwariantu Omicron BA.1.

Nowe wersje szczepionek Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 nie będą dostępne dla wszystkich. Mogą je dostać wyłącznie osoby, które wcześniej przyjęły już podstawowy schemat szczepień przeciwko COVID-19.

Nowe szczepionki wchodzą do obrotu jako booster numer jeden albo booster numer dwa (trzecia i czwarta dawka szczepionki przypominającej). Bardzo ważne jest to, że nie możemy nimi zaszczepić osób, które wcześniej nie otrzymały schematu podstawowego, czyli dwóch dawek szczepionki oryginalnej. Jeśli zgłosi się teraz ktoś niezaszczepiony do dziś niczym, będziemy mu zaproponować jedną z czterech szczepionek oryginalnych: klasyczną Pfizera, Moderny, Johnson&Johnson lub Novavax