Jesień i zima do najlepszy czas na laserowe usuwanie żylaków

Nogi z żylakami.
 1. EVLA

Od września 2022 w CM UNIMED oferujemy Państwu zabiegi laserowe usuwanie żylaków -  innowacyjną metodę leczenia, która stanowi główną z rekomendowanych metod usuwania niewydolnych pni naczyniowych. Poprzez wprowadzenie nowych technik lekarz jest w stanie zamknąć niewydolne żyły, bez konieczności wykonywania nacięć na skórze. Co ważne po laserowym usuwaniu żylaków kończyn dolnych nie jest konieczna hospitalizacja, a pacjent może od razu powrócić do codziennych aktywności.

Co wyróżnia laserowe leczenie żylaków w naszej Klinice?

Laserowe usuwanie żylaków charakteryzuje wysoka skuteczność, brak dolegliwości bólowych i szybki powrót do zdrowia – zabieg jest małoinwazyjny i przeprowadzany jedynie

w znieczuleniu miejscowym. Co ważne w naszej Klinice stosujemy najnowszy laser o długości fali 1940nm, dzięki czemu w trakcie jak i po zabiegu dolegliwości bólowe są minimalne i związane głównie z rozciągnięciem tkanek poprzez płyn znieczulający. 

Na czym polega zabieg?

Podczas zabiegu lekarz pod kontrolą USG, nakłuwa naczynie cienką igłą, a następnie wprowadza do niego specjalny prowadnik oraz śluzę naczyniową, dzięki czemu dostęp do naczynia odbywa się przy braku większego krwawienia ze światła naczynia.

Następnie przez śluzę lekarz wprowadza specjalny cewnik zakończony wiązką laserową i wykonuje znieczulenie miejscowe wokół całej żyły poddawanej zamknięciu. Uruchamiając laser, energia termiczna doprowadza do uszkodzenia i zamknięcia naczynia, które postępuje wraz z wysuwaniem cewnika z naczynia.

Po zabiegu należy nałożyć specjalną pończochę uciskową i spacerować przez ok 30 minut po Klinice.

Kiedy zobaczę efekty?

Końcowy efekt zabiegu wymaga wchłonięcia się wszelkich podbiegnięć krwawych oraz płynu ochraniającego i znieczulającego okoliczne tkanki. Zwykle dobry efekt wizualny pacjent dostrzega po ok miesiącu od wykonania zabiegu.

Kwalifikacja do zabiegu

Przed przystąpieniem do laserowego leczenia żylaków lekarz wykonuje badanie USG doppler, które pozwala na ocenę zaawansowania zmian oraz zbadanie przepływu krwi w obrębie naczyń krwionośnych. Dzięki temu możliwe jest także zakwalifikowanie pacjenta do odpowiedniego leczenia. Niejednokrotnie lekarz zaproponuje tzw. leczenie hybrydowe wynikające z potrzeby jednoczesnego leczenia laserowego uzupełnionego skleroterapią.
O takiej konieczności lekarz poinformuje podczas kwalifikacji, umożliwiając zapoznanie się  z informacjami na temat poszczególnych zabiegów.

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Główne wskazanie do leczenia tą metodą stanowi objawowa niewydolność żylna tzn. przebiegająca z dolegliwościami bólowymi, obrzękami, zaburzeniami w postaci skurczy, zespołu niespokojnych nóg itp. Leczenie możliwe jest do przeprowadzenia w głównych pniach naczyniowych układu powierzchownego, szczególnie gdy nie doszło jeszcze do dużego zwiększenia ich średnicy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Metoda ta ma swoje ograniczenia oraz nie może zostać wykonana w każdym przypadku.
Do przeciwwskazań bezwzględnych (wykluczających możliwość leczenia) należą:

 • Ciąża
 • Okres laktacji
 • Stany zapalne skóry w okolicy zmian
 • Rozległe owrzodzenia w okolicy zmian
 • Przebyta silna reakcja uczuleniowa po podaniu leków tzw. wstrząs anafilaktyczny
 • Niedokrwienie kończyn dolnych

Do przeciwwskazań względnych (wymagających oceny przez lekarza) należą:

 • Bardzo rozległe żylaki,
 • Świeża opalenizna
 • Lżejsze reakcje uczuleniowe na leki
 • Choroby towarzyszące zwłaszcza w zakresie płuc, serca
 • Stan po przebytej zakrzepicy lub zatorowości płucnej
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi

 

Jak wygląda okres pozabiegowy?

Przede wszystkim od razu po zabiegu trzeba założyć specjalną pończochę uciskową (wyrób jest zapewniony przez Klinikę do każdego zabiegu) i przez miesiąc starać się unikać przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy okres w ciągu dnia. Bezpośrednio po zabiegu należy spacerować ok 30 minut w obrębie Kliniki, po czym w przypadku braku dolegliwości można opuścić ambulatorium. Po leczeniu niewydolności żylnej, należy unikać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli oraz ekspozycji na promienie słoneczne. Kiedy pacjent stosuje się do zasad po zabiegu, leczenie przynosi zadowalające efekty – rekonwalescencja trwa zwykle od 4 do 5 tygodni. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie siniaki, które wchłaniają się samoistnie zwykle w ciągu kilku miesięcy.

Jak należy przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem, należy dokładnie ogolić operowaną kończynę, przy czym należy uważać na wszelkie zacięcia skóry. W dniu zabiegu można spożywać posiłki oraz pić klarowne niegazowane płyny, jednak dobrze zachować minimum 2h okresu bez przyjmowania pokarmów i płynów.

 1. Skleroterapia

To jedna z powszechnie używanych metod leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą żylną, u których występują drobne, dyskretne zmiany naczyniowe, a także duże schorzenia żylne.

Przy pomocy skleroterapii leczyć można zarówno pajączki żylne i żyły siateczkowate (tzw. telangiektazje i wenulektazje), a także małe oraz duże żylaki. Polega na dożylnym podaniu środka, którego działanie prowadzi do zarośnięcia i zwłóknienia leczonego naczynia. Skutkuje to zmniejszeniem lub nawet całkowitym zniknięciem pajączków żylnych czy żylaków.

Na czym polega zabieg?

Podczas zabiegu lekarz podaje do światła naczynia specjalny środek w postaci płynu lub pianki o odpowiednim stężeniu. Działanie środka uszkadza wewnętrzną część naczynia, wywołując w jego świetle kontrolowany proces zakrzepowy zamykający jego światło.

Podczas zabiegu lekarz, może podać do światła naczyń ograniczoną objętość środka obliterującego, stąd rozległe zmiany w kilku lokalizacjach, mogą wymagać kilku sesji skleroterapii – o planowanej liczbie sesji, lekarz poinformuje w trakcie kwalifikacji do zabiegu.

Zabieg trwa ok 15-30min w zależności od wielkości zamykanego światła i może wymagać wykonania znieczulenia lokalnie zamykającego ujście naczynia do większych żył. Sam zabieg jest w większości bezbolesny – wiąże się jedynie z dyskomfortem nakłucia naczynia cienką igłą.

Pacjent po ok 30 minutach po zabiegu może opuścić placówkę.

Kiedy zobaczę efekty?

Efekty po zabiegu w przypadku powierzchownych zmian są widoczne natychmiast. Zamykanie większych naczyń zwykle wiąże się z większym dyskomfortem oraz koniecznością ewakuacji ewentualnych skrzeplin ze światła naczynia na wizycie kontrolnej. Końcowy efekt będzie możliwy do oceny po zejściu ewentualnych zasinień oraz obrzęku spowodowanego znieczuleniem miejscowym.

Kwalifikacja do zabiegu

Przed przystąpieniem do skleroterapii lekarz wykonuje badanie USG doppler, które pozwala na ocenę zaawansowania zmian oraz zbadanie przepływu krwi w obrębie naczyń krwionośnych. Dzięki temu możliwe jest także zakwalifikowanie pacjenta do odpowiedniego leczenia.

Jeżeli na nodze pojawiają się pajączki, a pacjent zgłasza się celem ich usunięcia, ale lekarz stwierdzi zmiany w głównych pniach naczyniowych – zaleci w pierwszej kolejności usunięcie niewydolności dużych naczyń celem uniknięcia powikłań i nawrotu zmian powierzchownych

Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Żylaki czy pajączki to nie tylko kwestia estetyczna dotycząca skóry na nogach. W tym obszarze ciśnienie krwi jest największe, rozciągając naczynia krwionośne i powodując nadmierne poszerzenie. Nieleczone żylaki mogą skutkować różnymi powikłaniami, w tym dolegliwościami bólowymi, zakrzepicą czy przebarwieniami lub owrzodzeniami skóry. Nie można bagatelizować pajączków czy innych nieprawidłowości żylnych, ponieważ mogą doprowadzić do wystąpienia innych, znacznie poważniejszych schorzeń. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Metoda ta ma swoje ograniczenia oraz nie może zostać wykonana w każdym przypadku.
Do przeciwwskazań bezwzględnych (wykluczających możliwość leczenia) należą:

 • Ciąża
 • Okres laktacji
 • Stany zapalne skóry w okolicy zmian
 • Rozległe owrzodzenia w okolicy zmian
 • Przebyta silna reakcja uczuleniowa po podaniu leków tzw. wstrząs anafilaktyczny
 • Niedokrwienie kończyn dolnych

Do przeciwwskazań względnych (wymagających oceny przez lekarza) należą:

 • Bardzo rozległe żylaki,
 • Świeża opalenizna
 • Lżejsze reakcje uczuleniowe na leki
 • Choroby towarzyszące zwłaszcza w zakresie płuc, serca
 • Stan po przebytej zakrzepicy lub zatorowości płucnej
 • Zaburzenia krzepnięcia krwI

Jak wygląda okres pozabiegowy?

Przede wszystkim od razu po zabiegu trzeba założyć specjalną pończochę uciskową (wyrób jest zapewniony przez Klinikę do każdego zabiegu) i przez miesiąc strać się unikać przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy okres w ciągu dnia. Bezpośrednio po zabiegu należy spacerować ok 30 minut w obrębie Kliniki, po czym w przypadku braku dolegliwości można opuścić ambulatorium. Po leczeniu niewydolności żylnej, należy unikać wyczerpujących ćwiczeń fizycznych, gorących kąpieli oraz ekspozycji na promienie słoneczne. Kiedy pacjent stosuje się do zasad po zabiegu, leczenie przynosi zadowalające efekty – rekonwalescencja trwa zwykle od 4 do 5 tygodni. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie siniaki, które wchłaniają się samoistnie zwykle w ciągu kilku miesięcy.